ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7764068
*
nr 776 4068
GOUACHE (F)
Bernard Dufour, signed, ramens innermått: 46x34,
Bernard Dufour, signerad, ramens innermått: 46x34
Droit De Suite
Estimate:
300
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday September 10 2012
at 18:25:27
- Bid history
Time
Bidder
Bid
8/9 12:09:32
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bernard dufour gouache täckfärg vattenfärg
-
8022 WATERCOLOUR
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:38
-
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:06
-
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
8188 WATERCOLOUR
Eva Ekberg. Signed, dated 2003, Clematis. Watercol..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:47
-
8315 WATERCOLOUR
F Lachner. Signed, Damm, 35x49 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:35
-
8009 WATERCOLOUR
Hugo Carlberg (1880-1943), Sweden. Signed with mon..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:12
*
GOUACHE (F)
nr 776 4068
GOUACHE (F)
Bernard Dufour, signed, ramens innermått: 46x34,
Bernard Dufour, signerad, ramens innermått: 46x34
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 300 |
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday September 10 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 8/9 12:09:32 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bernard dufour gouache täckfärg vattenfärg
-
8022 WATERCOLOUR
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:38 -
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:06 -
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
8188 WATERCOLOUR
Eva Ekberg. Signed, dated 2003, Clematis. Watercol..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:47 -
8315 WATERCOLOUR
F Lachner. Signed, Damm, 35x49 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:35 -
8009 WATERCOLOUR
Hugo Carlberg (1880-1943), Sweden. Signed with mon..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:12



